Pět důvodů, proč milujeme naše mýdla
1. Jsou přírodní
Klasická mýdla z drogerie stojí sice pár korun, ale našemu zdraví spíše škodí. Jejich základem jsou zpravidla soli hovězího tuku/loje a různá změkčovadla, parabeny, tenzidy, umělá barviva a vůně, na které může naše kůže reagovat podrážděním různého stupně. Za mýdlo na mytí rukou mnoho lidí nechce platit více než pár desítek korun, protože je přeci „jen na ruce“. Když si ale uvědomíme, kolikrát denně se s ním umyjeme a tyto chemické látky dostaneme přes kůži do těla, možná raději sáhneme po přírodním mýdle, nemyslíte?
Přírodní mýdla tyto chemické látky neobsahují. Přesto však při jejich výrobě potřebujeme hydroxid sodný, bez kterého bychom z olejů a tuků mýdlo neudělali. Hydroxid sodný však po dozrání v mýdle nenajdeme, zbyde z něj sodná sůl kyseliny a glycerin, který je v mýdle žádoucí pro své zvláčňující účinky. Proto můžeme s klidem říci, že jsou naše mýdla 100% přírodní.
2. Rozumí si s pokožkou těla
Pro svůj obsah přírodních tuků a přirozeného glycerinu jsou naše přírodní mýdla šetrná k pokožce celého těla. Standa si s nimi myje i vlasy a nemůže si je vynachválit. Mýdla využíváme i na výrobu mýdlových hoblin, ve kterých pereme dětské prádlo. Stačí jen mýdlo nastrouhat a vhodit do bubnu s prádlem. Pokud chceme, aby vonělo, je možné přidat místo aviváže ocet s pár kapkami nedráždivého esenciálního oleje (např. levandule). Když už jsme u těch dětí – často se nás ptáte, zda jsou mýdla vhodná pro děti od narození. My osobně nedoporučujeme mýt novorozence a kojence mýdlem, protože naprosto stačí čistá voda. Dodnes tříletého Vaška mydlíme jen v případech, že je opravdu špinavý z venku či zpocený. Nesmývejte svým dětem jejich přirozenou ochrannou kožní bariéru a když už to uděláte, namažte jim kůži přírodní mastí či olejem.
Vlevo naše levadulové mýdlo, vpravo klasické olivové mýdlo. Stejná doba používání a olivové mýdlo změklo natolik, že je tvárné a vytváří sliz.
3. Jsou pevná a tvrdá až do konce
Přírodní mýdla používáme již několik let a většinou jsme ve zdravé výživě kupovali čisté olivové mýdlo. Vždy se rychle rozmočilo, bylo slizké a měkké a my jsme jej museli dávat vyschnout za okno na sluníčko. Měli jsme za to, že taková přírodní mýdla prostě jsou. Pak jsme vyzkoušeli pár jiných, samozřejmě i dražších, mýdel a zjistili jsme, že mýdlo může být pevnější delší dobu. Závěr byl však vždy stejný, zůstalo nám „lepivé mýdlo“, jak jej nazval Vašík. Při sestavování receptu jsme jako naprostí laici mýdlaři zkusili udělat čisté kokosové mýdlo, protože kokosový olej má přesně ty vlastnosti, které jsme chtěli. Po zmýdelnění dobře pění, čistí a je velmi tvrdé. Mýdlařská kalkulačka na výpočet poměru surovin nás varovala, že mýdlo nebude dobré, bylo zcela mimo doporučované rozmezí v tabulce určující vláčnost, pevnost, pěnivost mýdla aj. Přesto jsme jej zkusili a k našemu překvapení bylo naprosto skvělé. Chvála přicházela ze všech stran, pevné mýdlo tloušťky žiletky ještě nikdo neviděl.
4. Vychází z naší filosofie
Naše masti, balzámy a olejové směsi se skládají z pár surovin, protože máme za to, že aby byla daná surovina opravdu účinná, má mít významnější procentuální zastoupení ve složení než jen pár procent. Proto i naše mýdla mají jednodušší složení, které nám také umožňuje vyrábět cenově dostupná přírodní mýdla. Možná někdy vyrobíme luxusní designové mýdlo z velkého množství surovin, na které se budeme ve sprše raději jen dívat.
5. Jsou prostě naše…
… a tak je prostě milujeme. Všechno, co si člověk dokáže vyrobit sám, mu přece činí potěšení. Standa si s kamarády vaří své pivo a když jdou na pivní slavnosti a u některých minipivovarů konstatují, že jim jejich vlastní pivo chutná lépe, tak je to hodně potěší. A když víme, že umíme vyrobit pro zdraví přínosnější mýdlo než velké nadnárodní korporace, tak to prostě taky potěší.
Lucka